[pp-org] Pytanie dot. wolnej edukacji

daniel.maksymow w tuta.io daniel.maksymow w tuta.io
Czw, 13 Gru 2018, 08:34:39 CET


Rozumiem ten problem. Jednak rozdzielilbym to na 2 kategorie, pierwsza sa to ksiazki nienaukowe ale na ktore ktos tez poswiecil wiele czasu hobbistycznie lub tez zarobkowo. I te ksiazki mozliwie lepiej moim zdaniem kupic przez platformy, gdzie jest okreslona kwota ile zarabia autor, a ile wydawnictwo. A druga sa to prace naukowe i tutaj jest bardziej skomplikowana sytuacja, bowiem sa one bardzo drogie przykladowo praca zbiorcza, gdzie moj daleki znajomy wzbogacal artykulem kosztuje 95 euro/400 stron. W tym nie wszystko, co sie znajduje w tym w zasadzie potrzebuje, czesto informacje czerpie sie z wielu zrodel. I tutaj rzeczywiscie jest to drogie, slyszalem ze nawet na polskich uczelniach sie korzysta z piractwa. Problem widze w tym, ze ludzie czesto pisza to by miec cos "na swoim koncie" i dodatkowo zarobic. Natomiast firmy, ktore to publikuja maja bezwzgledny monopol. Przy tym kapitalizm po czesci dazy do tego by osiagac swoje monopole, bo to przynosi najwiekszy zysk wlascicielowi. Z drugiej strony kwestia jest dosc szczegolna, poniewaz system ktory powinien przynosic postep sam go blokuje. Bez taniej i latwej do zdobycia wiedzy daleko nie zajdziemy. To co mnie irytuje to darmowosc materialow. Skad doktoranci i profesorowie maja czerpac zyski skoro wyplaty na uczelniach sa niskie, a ich publikacji beda darmowe (nie wiem od czego zalezy wysokosc grantu)? Podobnie sprawa dot. ksiazek, ostatnio sam kupilem swietna pozycje ale w dosc rozsadnej cenie. I sobie czytam. Mozliwe, ze za kilka lat bedzie juz w sieci dostepna za darmo. Jednak napisanie ksiazki nawet komus kto zajmuje sie tematem kosztuje czasu. A w sklepie nikt jedzenia za darmo nie da, kredyt sie sam nie splaci itd. Wiec oczywistym jest fakt, ze wynagrodzenie powinno pozostac.

--
It's the job that's never started as takes longest to finish.Dec 12, 2018, 11:55 PM by bernard.pyszkiewicz w polskapartiapiratow.pl:

> To był oczywiście żart.
>
> Ale żarty żartami, a problem jest poważny, piszesz:
> "mam wachania, czy aby na pewno ludzie piszące książki dadzą rade zarobić, jeśli łatwy będzie dostęp do darmowej wersji"
>
> Wyobraź sobie ze żyjesz parę wieków temu w kraju zwanym Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Jesteś drobnym przedsiębiorcą (jak byśmy to dziś nazwali) produkując zborze, prace fizyczną z tym związaną wykonują niewolnicy "zwani chłopami pańszczyźnianymi" którzy w ramach wynagrodzenia za prace dla ciebie mogą prowadzić własną działalność na ziemi będącej twoją własnością.
>
> Wyraź cobie ze naraz przychodzi jakiś pra-pirat i stwierdza ze niewolnictwo jest nie do akceptowania, Masz prawo się wkurzyć, po pierwsze nie robisz nic "złego" - to są tzw. zasady które obowiązują od "zawsze" - a teraz ktoś chce je zmienić, stygmatyzuje cię i prosi tylko o prawo wolności osobistej dla twoich niewolników - co jak rozumiemy może się wiązać z tym ze stracisz pracowników i twoja działalność gospodarcza upadnie.
>
> Masz prawo mieć "mam wachania"
>
> Oczywiście jak każdy mieszkaniec tego kraju wiesz jakie konsekwencje dla naszego narodu miały decyzje jakie "nasi przodkowie" podjęli pod wpływem swoich słusznych "wachań"
>
> Cóż nie mogę ci zagwarantować ze "jeśli łatwy będzie dostęp do darmowej wersji" ludzie jej nie wybiorą, tak ja nikt nie mógł zagwarantować właścicielowi ex-niewolników ze ci nie wyemigrują do miast a on zbankrutuje, czyli nie "dadzą rade zarobić"
>
> Pozdrawiam i zachęcam do dyskusji. Temat (nowych kanałów dystrybucji publikacji naukowych) ma wiele ciekawych zagadnień, w tym lobbing, monopole, głupota-konserwatywnych-elit-politycznych, ale też kwestie czy państwo może zapłacić za coś i potem wspaniałomyślnie ofiarować wynik pracy naukowca - temuż naukowcowi by mógł to wyporządzać i mieć z tego "dożywotnią rentę".
> Swoją drogą czy wynająłeś kiedyś kogoś do zrobienia dla ciebie jakiegoś "dobra" a potem mu je ofiarowałaś, bo i tak nie wiedziałeś co by z nim zrobić ?????????????????
>
> Pozdrawiam benek
>
> W dniu 2018-12-12 23:02, Bernard Pyszkiewicz | Polska Partia Piratów napisał(a):
>
>> Ustalmy pewną kwestię/, Jakie sportowe samochody (jak drogie) lubisz
>> kupować i jak często (co ile dni) nabywasz nowy, a poprzedni niszczysz
>> tak ze nie możesz uzyskać ubezpieczenia ?
>> p.b.
>>
>>
>> W dniu 2018-12-12 22:52, >> daniel.maksymow w tuta.io <mailto:daniel.maksymow w tuta.io>>>  napisał(a):
>>
>>> Bardziej darmowe ksiazki i artykuly naukowe.
>>> --
>>> It's the job that's never started as takes longest to finish.
>>>
>>>
>>>
>>> Dec 12, 2018, 10:50 PM by >>> bernard.pyszkiewicz w polskapartiapiratow.pl <mailto:bernard.pyszkiewicz w polskapartiapiratow.pl>>>> :
>>>
>>>> Witaj Danielu, miło że do nas napisałeś, czy temat do którego się odnosisz to "darmowe podręczniki" na wolnych licencjach ?
>>>>
>>>> pozdrawiam bernard
>>>>
>>>>
>>>> W dniu 2018-12-12 21:46, > >>>> daniel.maksymow w tuta.io <mailto:daniel.maksymow w tuta.io>>>>>  <mailto:daniel.maksymow w tuta.io>>  napisał(a):
>>>>
>>>>> O ile samą idee rozumiem i podoba mi się, a nawet powiedzmy korzystam
>>>>> w miare możliwości. To mam wachania, czy aby na pewno ludzie piszące
>>>>> książki dadzą rade zarobić, jeśli łatwy będzie dostęp do darmowej
>>>>> wersji. Oczywiście ceny np. Springera małe artykuliki są mega drogie i
>>>>> nie wiadomo jeszcze czy na pewno odpowiadają. Dość trudny temat ale
>>>>> jak Wy go rozumiecie?
>>>>> --
>>>>> It's the job that's never started as takes longest to finish.
>>>>>
>>>>> _______________________________________________
>>>>> Org mailing list
>>>>> Org w partiapiratow.org <mailto:Org w partiapiratow.org>>>>>>  <mailto:>>>>> Org w partiapiratow.org <mailto:Org w partiapiratow.org>>>>>> >
>>>>> http://listy.partiapiratow.org/mailman/listinfo/org <http://listy.partiapiratow.org/mailman/listinfo/org>>>>>>  <>>>>> http://listy.partiapiratow.org/mailman/listinfo/org <http://listy.partiapiratow.org/mailman/listinfo/org>>>>>> >
>>>>> http://polskapartiapiratow.pl <http://polskapartiapiratow.pl>>>>>>  <>>>>> http://polskapartiapiratow.pl <http://polskapartiapiratow.pl/>>>>>> >
>>>>>
>>>>
>>>> _______________________________________________
>>>> Org mailing list
>>>> Org w partiapiratow.org <mailto:Org w partiapiratow.org>>>>>  <mailto:>>>> Org w partiapiratow.org <mailto:Org w partiapiratow.org>>>>> >
>>>> http://listy.partiapiratow.org/mailman/listinfo/org <http://listy.partiapiratow.org/mailman/listinfo/org>>>>>  <>>>> http://listy.partiapiratow.org/mailman/listinfo/org <http://listy.partiapiratow.org/mailman/listinfo/org>>>>> >
>>>> http://polskapartiapiratow.pl <http://polskapartiapiratow.pl>>>>>  <>>>> http://polskapartiapiratow.pl <http://polskapartiapiratow.pl/>>>>> >
>>>>
>>>
>>>
>>> _______________________________________________
>>> Org mailing list
>>> Org w partiapiratow.org <mailto:Org w partiapiratow.org>
>>> http://listy.partiapiratow.org/mailman/listinfo/org <http://listy.partiapiratow.org/mailman/listinfo/org>
>>> http://polskapartiapiratow.pl <http://polskapartiapiratow.pl/>
>>>
>>
>> _______________________________________________
>> Org mailing list
>> Org w partiapiratow.org <mailto:Org w partiapiratow.org>
>> http://listy.partiapiratow.org/mailman/listinfo/org <http://listy.partiapiratow.org/mailman/listinfo/org>
>> http://polskapartiapiratow.pl <http://polskapartiapiratow.pl/>
>>
>
> _______________________________________________
> Org mailing list
> Org w partiapiratow.org <mailto:Org w partiapiratow.org>
> http://listy.partiapiratow.org/mailman/listinfo/org <http://listy.partiapiratow.org/mailman/listinfo/org>
> http://polskapartiapiratow.pl <http://polskapartiapiratow.pl/>
>

-------------- następna część ---------
Załącznik HTML został usunięty...
URL:  <http://listy.partiapiratow.org/pipermail/org/attachments/20181213/f82f763f/attachment-0003.html>


Więcej informacji o liście Org